Česká zbrojovka je pojem, jehož obdobu byste v českých končinách hledali jen těžko. Je to největší zbrojařský podnik u nás, zaměřený především na výrobu ručních palných zbraní, jejich vývoj a prodej.
82 let bohaté historie
Dějiny společnosti, která dnes figuruje pod názvem Česká zbrojovka a.s., se začaly psát před mnoha lety, kdy byl v Uherském Brodě vybudován závod, ve snaze přesunout výrobu dál od ohrožených hranic – psal se totiž rok 1936.
Druhá světová válka, znárodnění v roce 1945 a privatizace v roce 1992. To jsou jen tři milníky, po kterých se z České zbrojovky stala jedna z nejvýznamnějších tuzemských společností. Zaměstnává kolem 1800 lidí, a například v roce 2016 byla naší čtvrtou nejvíce exportující společností – více než 90% zde vyrobených produktů (a těch je za rok hodně přes 200 000 kusů) putuje dále, do bezmála stovky zemí. Ne nadarmo tak patří do první světové desítky největších výrobců ručních palných zbraní.
Zbraně a to další
Portfolio výrobků a služeb České zbrojovky není o nic míň bohaté, než její historie. Kromě známých a zavedených zbraní jako jsou pistole, samopaly, brokovnice, malorážky, vzduchovky, granátomety, útočné a odstřelovací pušky nabízí také kompletní zbrojní příslušenství anebo komponenty pro automobilový a letecký průmysl. Výrobky s puncem České zbrojovky tak můžete najít i ve vašem autě, především v komponentech brzdových a chladicích systémů nebo klimatizacích. Mimo to se zabývá také výrobou nářadí, nanášením povrchových úprav nebo slévárenstvím. Tyto aktivity tvoří nemalou, asi 20% část objemu celkových ročních příjmů Zbrojovky.
Z „nehmotných“ produktů pak jistě stojí za zmínku i široká nabídka služeb, jako jsou například programy výcviku pro ozbrojené složky policie a armády a specializovaná školení pro odbornou i laickou veřejnost.
Česká zbrojovka také stojí za projekty Česká střelecká nadace a Příprava občanů k obraně státu. Prvně jmenovaná organizace přispívá k rozvoji a popularizaci střeleckého sportu a soutěží, pořádá kulturní a sportovní akce a věnuje se také charitě. Instituce POKOS má svůj program přímo v názvu – je součástí plánu obrany státu, podílí se na vzdělávání veřejnosti a zajišťuje mimo jiné potřebné podmínky pro zaručení obrany celé společnosti.
Legendární artikly
Česká zbrojovka je ale nicméně proslulá především svými zbraněmi. Z nepřeberného množství ručních palných zbraní, které za dobu existence České zbrojovky prošli jejími branami je těžko vybrat ty nejvýznamnější a nejzajímavější.
Na žebříčku těch nej by se ale jistě umístily samopaly vzoru 48 (později známé jako samopaly 23/25), které ve své době představovaly špičku zbrojního průmyslu a samopaly vzor 58 (zdařilá konkurence legendárního Kalašnikova), kterých Zbrojovka do ukončení výroby v roce 1984 vyrobila téměř milion kusů. Když ještě zůstaneme u samopalů, nelze nezmínit výborný kompaktní vzor 61 – Škorpion.
Z pistolí pak vévodí dnes už klasická CZ 75, neskutečně populární a svou konstrukcí revoluční devítka.
Všechny modely však spojuje jedno – inovativní, ergonomická a spolehlivá konstrukce, vysoká řemeslná zručnost a záruka kvality. Ještě hodně dlouho by se tak daly vyprávět fascinující příběhy o výrobcích honosících se dnes už klasickou značkou – Česká zbrojovka.