Plynová pistole nebo lidově „plynovka“ je expanzní zbraň kategorie D, na kterou není třeba vlastnit zbrojní průkaz a můžete ji vlastnit od 18 let. Její funkce spočívá v osobní ochraně před agresorem a při vydávání akustického třesku vystřeluje oblak dráždivé látky obdobné jako u obranných pepřových sprejů. Koncentrace je zde však vyšší a možný zásah též přesnější.
V současnosti jsou v České republice k dostání plynové pistole 8 mm, 9 mm, revolvery, plynové pušky, plynové pistole střílející dávkou a náboje a střelivo spolu s příslušenstvím pro plynové zbraně a zásobníky.
Když plynovku, tak jakou?
Podle české legislativy je plynová zbraň nejvhodnějším prostředkem pro sebeobranu, jelikož i při použití nejúčinnějších pepřových střel nebo slzotvorných nábojů nepřítele spolehlivě zneškodníte na několik minut, aniž mu způsobíte újmu na zdraví. Zároveň se samozřejmě musí počítat s tím, že střela nebude mířit na oči a jejich okolí. Plynovky mají ale i jiné funkce než jen obranné – můžete je rovněž použít pro účely odstartování závodů, pro výcvik psů nebo při odpalování světlic či pyrotechnických šrapnelů. Nejvíce zkušeností a nejkvalitnější výrobní technologie mají kromě německé speciálky Umarex i výrobky tureckých společností Ekol a Atak Arms Zoraki (nejlepší poměr cena a kvalůita) spolu s italským výrobcem Bruni.
Co je ještě třeba říct
Je logickým krokem, že plynovky jsou vyráběny jako detailní repliky skutečných zbraní, a to proto, aby při tasení na útočníka působily co nejvěrohodněji. Jedny z nejpopulárnějších replik jsou plynové pistole Glock, Colt 911, CZ 75 nebo Zoraki. Nejčastější ráží u takových zbraní je tradičních 9 mm. Náboje do plynových pistolí jsou různého kalibru a mohou být slepé, obsahovat slzný plyn nebo pepřovou náplň (třeba i cayennský pepř).
Plynovky mají ještě jednu výhodu – pokud nechcete nebo nemůžete mít zbrojní průkaz, a zbraně vás přesto zajímají, je právě kloupě plynovky variantou, jak si co nejsnáze udělat radost. Mnohé z nich jsou kvalitně zpracované a od originálu takřka k nerozeznání.