Chladné zbraně

Každý správný muž má nůž

noze-kentaurzbrane

Jeden z nejužitečnějších předmětů, které byste měli mít v batohu, je odolný nůž nebo multifunkční nástroj, který vám pomůže připravit jídlo, přeříznout kabel, provést opravu, vyrobit opékací tyč nebo vám dokonce zachrání život v případě nouze.

Nože a multifunkční nástroje se vyrábějí v široké škále stylů, provedení a materiálů. Výběr nože nebo nářadí bude vycházet z vašeho zamýšleného použití a činností. Nejlepší volba pro ultralehký batoh se může lišit od toho, co potřebujete pro kempování v autě nebo každodenní použití.

 

Typy nožů

Nabídka nožů zahrnuje nože s pevnou čepelí, kompaktní kapesní nože a specializované nože pro případy, jako je záchrana na vodě nebo řezbářství. Protože žádný nůž se nehodí pro každý úkol, někteří lidé nosí více nožů. Po pečlivém zvážení si však můžete vybrat jeden nůž, který zvládne většinu vašich potřeb.

Kapesní nože

Kapesní nože se skládací čepelí nezabírají mnoho místa a jsou ideální pro turistiku, nošení v batohu a každodenní úkoly. V době, kdy se nepoužívají, je navíc jejich ostrá hrana chráněna uvnitř rukojeti. Menší zavírací nože však obvykle postrádají ergonomii a stabilitu nožů s pevnou čepelí a nezajištěná čepel se může při používání náhodně sklopit na prsty.

Nože s pevnou čepelí

Pevné čepele nabízejí větší pevnost, pevnost a ergonomický komfort než nože zavírací. Snadněji se čistí, ale také váží více, zabírají více místa a k bezpečnému nošení vyžadují pouzdro.

 

Vlastnosti nože

Uzamykatelná čepel

Zavírací čepel kombinuje stabilitu nože s pevnou čepelí a pohodlí zavíracího nože. Čepel se sklápí pro kompaktní a chráněné nošení, ale při otevření se uzamkne, aby nedošlo k náhodnému sklopení čepele během používání.

Otevírání jednou rukou

Některé skládací nože jsou navrženy tak, aby se daly rychle otevřít jednou rukou. Hladký skládací mechanismus a čep, zářez nebo výřez na čepeli usnadňují zatlačení na otevření nože palcem. Obouruční nůž lze snadno otevřít oběma rukama.

Asistované otevírání

Když začnete otevírat čepel, mechanismus asistovaného otevírání se zapojí a nůž se plně otevře. Nože s asistovaným otevíráním jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, která odpojí mechanismus při zavření nože, aby se zabránilo náhodnému otevření čepele.

 

Tvary čepelí nožů

Existuje mnoho typů čepelí nožů; zde je několik nejběžnějších, které se používají při kempování a v přírodě:

Silná a univerzální čepel typu drop-point má silný hrot, který je ideální pro nejrůznější těžké úkoly a obecnou práci s nožem. Hřbet čepele klesá směrem ke špičce a vytváří tak tvar, který omezuje náhodné propíchnutí.

1411671787009

Čepel typu clip-point má na horní straně čepele půlměsíc kapky, který vytváří tenký a ostrý hrot. Čepele typu clip-point jsou ideální k prorážení a nabízejí lepší kontrolu při přesné a detailní práci, ale nemají takovou pevnost jako širší čepele typu drop-point.

1411671796831

Vysoce odolná čepel tanto má hranatý hrot a silnou špičku, která nabízí mimořádnou sílu pro prorážení, škrábání a propichování houževnatých materiálů.

1411671805150

Čepele typu needle-point a spear-point mají obvykle dvojité ostří a symetrické špičky. Jsou ideální pro situace přežití a jsou určeny především k prorážení a vrhání.

1411671812521

Čepele Sheepsfoot a Santuko jsou skvělé pro přípravu potravin. Mají hřbet, který se strmě zaobluje do špičky, a ostří je od rukojeti k hrotu rovné, nikoli zakřivené. Tento tvar usnadňuje řezání, sekání a krájení a zároveň minimalizuje riziko náhodného propíchnutí hrotem.

1411671817799

Materiály čepelí nožů

V ideálním případě by měla čepel nože odolávat korozi, udržet si ostré ostří při dlouhodobém používání a snadno se brousit. Je však třeba zvážit určité kompromisy: Tvrdší ocel lépe drží ostří a je méně odolná proti korozi, ale také se hůře brousí. Měkčí ocel může mít vyšší odolnost proti korozi a snadněji se brousí, ale obvykle nedrží ostří tak dobře.


Nerezová ocel

Většina čepelí je vyrobena z nerezové oceli, slitiny, která odolává korozi a rzi. Mezi tři oblíbené příklady nerezové oceli používané pro čepele nožů patří:

420HC: Tato cenově dostupná nerezová ocel odolává korozi, snadno se brousí a dobře drží ostří.

154CM: Vyšší třída nerezové oceli obsahuje větší množství uhlíku, který zvyšuje tvrdost a dobře udržuje ostří.

S30V: Prvotřídní nerezová ocel obsahuje vysoké množství vanadu (karbid odolný proti korozi, který zvyšuje odolnost proti opotřebení a houževnatost čepele) pro lepší zachování ostří.


Ocel s vysokým obsahem uhlíku

Některé nože jsou vyrobeny z nerezové oceli s vysokým obsahem uhlíku. Tyto čepele se vyznačují vynikající tvrdostí a zachováním ostří, ale jsou mnohem náchylnější ke korozi než čepele z nerezové oceli.

 

Materiály rukojeti nože

Rukojeti nožů, které jsou často texturované pro lepší úchop a tvarované pro ergonomické pohodlí, se vyrábějí z různých materiálů, které vyhovují prostředí, do kterého je nůž určen, estetickému vkusu a pocitovým preferencím.

Dřevěné rukojeti jsou krásné a dobře se drží, ale jsou náchylné k poškození vodou.

Plastové rukojeti jsou cenově dostupné a odolávají poškození vodou, ale mohou být kluzké.

Gumové rukojeti nabízejí skvělou přilnavost a odolnost vůči vodě, ale mohou postrádat trvanlivost.

Nerezové a hliníkové rukojeti jsou odolné, ale mohou být v ruce studené a kluzké.

 

Multifunkční nářadí

Kompaktní a všestranné multifunkční nářadí, které je jako malá krabička s nářadím v dlani, zvládne mnohem více úkolů než tradiční kapesní nůž. I když jsou díky své menší velikosti a menší ergonomii méně výkonné než nástroje plné velikosti, multifunkční nástroje jsou více než schopné zvládnout mnoho drobných oprav a projektů, se kterými se setkáváte při outdoorových dobrodružstvích a v každodenním životě.

Některé multifunkční nástroje nabízejí výběr nářadí pro konkrétní aktivity, například nářadí pro cyklistiku. Udělejte si v duchu seznam situací, které předpokládáte, a nakupujte multifunkční nářadí, které obsahuje vhodnou velikost, kvalitu a nářadí odpovídající vašim potřebám.

Multifunkční nářadí je obvykle postaveno na skládacích kleštích, které jsou ústředním prvkem jeho funkčního designu. Mezi běžné nářadí patří jeden nebo více nožů, standardní a křížové šroubováky, nůžky, štípačky na dráty, pilka, pilník, otvírák na láhve a otvírák na konzervy. Mezi další nástroje, které se často nacházejí na multifunkčních nástrojích, patří vývrtka, pinzeta, párátko, odstraňovač izolace z drátů, pravítko a šídlo.

Multifunkční nářadí se liší velikostí od minimalistických, ultralehkých konstrukcí s nejnutnějšími věcmi až po robustní pracovní koně s kleštěmi plné velikosti.

Malé multifunkční nářadí vhodné na klíče lze nosit prakticky kdekoli, ale postrádají sílu a všestrannost svých větších sourozenců. Když jdete na túru nebo dojíždíte do práce, strčte si ho do kapsy a zapomeňte na něj, dokud ho nebudete potřebovat.

Kapesní multifunkční nástroje kombinují zvládnutelnou velikost se slušnou škálou nářadí. Dobře se vejdou do kapsy u kalhot, ale mají lehčí konstrukci a jsou méně ergonomické než větší modely. Tyto středně velké multifunkční nástroje jsou lehčí a kompaktnější než modely plné velikosti a jsou ideální na cesty s batohem nebo jiné aktivity, kde záleží na velikosti a hmotnosti.

Největší multifunkční nástroje, které jsou konstruovány pro náročné úkoly, poskytují větší točivý moment, odolnost a ergonomické pohodlí. Jsou ideální pro kempování v autě, váží více a zabírají více místa než menší multifunkční nástroje a často se dodávají s pouzdrem pro nošení na opasku.

Nože

Nůž je jedním z nejpoužívanějších nástrojů, který během svého života používá úplně každý. Proto se není co divit, že se jedná také o jednu z nejzákladnějších pomůcek, kterou bychom se měli vybavit, směřují-li naše kroky do přírody. Je ovšem důležité míti na paměti, že není nůž jako nůž. Nekvalitní nože z podprůměrné oceli se mohou snadno řadit spíše do kategorie "nebezpečná nefunkční hračka". Abychom nůž opravdu využili k činnostem, ke kterým byl vytvořen, nesmíme se bát kvality a s ní spojené o něco vyšší, avšak zcela adekvátní ceny. V konečném důsledku se nám zpravidla naše investice totiž bohatě vrátí.

Zavírací nože Victorinox

Přestože existuje nepřeberné množství nejrůznějších typů nožů, velmi oblíbeným a praktickým společníkem jsou klasické kapesní zavírací nože. Také zde můžeme rozlišit několik typů. Mezi dlouhodoběji nejoblíbenějšího výrobce v této kategorii můžeme vyzdvihnout nože značky Victorinox. Tento švýcarský výrobce nožů se těší dlouholeté tradici (založeno v roce 1884) a neklesající kvalitě svých výrobků. Není se proto čemu divit, že aktuálně platí za největšího výrobce nožů v celé Evropě. Nože značky Victorinox disponují ukázkovou kvalitou a funkčností, která zůstává zachována nejen prvnímu majiteli, ale i jeho potomkům. Kvalita těchto nožů totiž zůstává zachována po celá desetiletí. Výrobce této značky také stvořit dnes již zcela legendární kapesní zavírací nůž původně určený pro vojenské účely, který je kromě čepelky nože vybaven i celou řadou praktických nástrojů.

Výběr vhodného kapesního nože

Nyní, když jsme si vybrali ideálního výrobce, je ještě potřeba pečlivě zvážit, který konkrétní nůž si vybrat. V této fázi je důležité vzít ohled na několik aspektů, které nám výběr nejvhodnějšího nože usnadní. V prvé řadě bychom si měli ujasnit, k čemu budeme nůž nejčastěji využívat, jak často ho budeme u sebe nosit a jakou činnost s ním budeme především provádět. Mnohdy se stává, že si nadšenec pořídí nůž, který je pro jeho využití a potřeby zbytečně velký a neskladný. Často se potom stává, že jej raději nechá doma jako zbytečnou váhu, což se nakonec může pěkně vymstít. Ideální je proto vybrat si opravdu nůž, který reálně potřebujeme a využijeme. Nůž sice může v určitém ohledu sloužit i jako módní doplněk, vždy je to ale především nástroj a tak bychom měli i přistupovat k jeho výběru.

Kvalitní zavírací nůž se stane našim věrných společníkem na dlouhé časy, nezřídka na celý život, proto není vhodné výběr uspěchat. A v neposlední řadě se hodí jedno malé moudro - pokud se nemůžeš rozhodnout, který nůž si vybrat, tak si vyber klidně dva. A nebo rovnou tři. Jak by totiž řekli někteří zkušení zálesáci či odborníci na přežití- nožů není nikdy dost. 

Victorinox

Ti, kteří musí být na cokoli připraveni, jednu z nich berou s sebou všude. 

Od roku 1897 je švýcarský armádní nůž důvěryhodným nástrojem dobrodruhů po celém světě. Ať už objevujete město, oceán, hory nebo divočinu, nůž je společníkem, na kterého se můžete spolehnout. Victorinox a Wenger dlouhou dobu stáli bok po boku jako obři, kteří ovládali svět švýcarských kapesních nožů. Dvě jednotlivé značky. V určitém okamžiku však Victorinox převzal továrnu Wenger. Victorinox vyrábí opravdu malé, ale také poměrně velké švýcarské kapesní nože a samozřejmě vše mezi tím.

Obecně řečeno, tyto nože nejsou vůbec děsivé, ale je důležité vědět, v jakém prostředí chcete nůž použít. Ne všichni jsou zvyklí na nože, takže by mohli být docela překvapeni, když vytáhnete nůž s čepelí 9 cm. Současně si nikdo nebude stěžovat, když budete mít stejný nůž v lese nebo u táboráku. Jako výsledek byste měli vždy zvolit realistickou velikost, která vyhovuje vašemu účelu. Začínáme malé s řadou 58 mm u modelů, jako je Victorinox Classic, se všemi jejími verzemi, ale také s Jetsetter, Rambler , Signature , Manager a mnoha dalšími modely. 

Tyto švýcarské kapesní nože jsou tak kompaktní, že je můžete nosit i na klíčích. Díky tomu je budete mít vždy blízko. Nejsilnější kapesní nože Victorinox jsou ty vylepšené rukojeti Alox. Ty jsou vyrobeny z hliníku a jsou vylepšeny pro dostatečnou přilnavost. Je to z toho důvodu, že vojáci dostávali model Alox jako svůj osobní kapesní nůž. Švýcarský kapesní nůž pro děti je perfektní způsob, jak je seznámit s úžasným světem kapesních nožů. K dispozici jsou také švýcarské kapesní nože s dřevěnými držadly. Na dřevěných úchytech je nápadné, že mají stejné nádherné křivky jako modely EvoGrip. Takže o něco více ergonomické, ale příjemné a fantastické pro zvláštní příležitosti. Švýcarský kapesní nůž pro děti je perfektní způsob, jak seznámit malého dobrodruha se světem nožů a jejich využití v přírodě. Proto Victorinox vyrobil některé modely speciálně pro děti: Můj první Victorinox. 

Společnost dále vyrábí kuchyňské nože, hodinky, cestovní výbavu jako tašky a batohy, parfémy a další.

Acta Non Verba Knives

Co se stane, když spojíte dlouholetou lásku k nožům a zlaté české ručičky se špetkou latiny navrch? Snadná odpověď. Získáte skoro přesně rok starou a zároveň poměrně mladou českou značku Acta Non Verba Knives, která vás příjemně překvapí víc, než její – třeba i známější – zahraniční konkurence.

Zrození značky předcházelo přes dvacet měsíců trpělivých příprav a postupného vývoje a výroby. Nakonec se vše dovedlo do vítězného konce, a proto vám nyní představujeme lákavé ovoce, které letité snažení značky Acta Non Verba konečně přináší.

Made in Czech Republic

Majitelé značky vsadili všechno na jednu kartu – vysokou kvalitu, pracnou výrobu se stoprocentními užitnými vlastnostmi a na výjimečný design. Vlastně lze říct, že jde o víc karet, ale v zásadě jde o jeden jediný výsledek, kterým je absolutní zákaznická spokojenost. Kvalita všech produktů je mottem, samozřejmostí a pevným základem, proto jsou všechny nože vyrobeny z materiálů majících původ v Evropě nebo Severní Americe. Značka je na své češství patřičně hrdá a neváhá proto nabízet nože všem, kteří by jej mohli v životě potřebovat – v portfoliu tak naleznete nože pro cestovatele, lovce, policisty, vojáky, zálesáky, trempy, ale i pro docela obyčejné lidi.

Přehlídka nožířského umění

Acta Non Verba má k dispozici typy nožů s ozubeným ostřím, s pevnou čepelí, zavírací nože plus náhradní díly ke všem typům nožů a také potřebná příslušenství. Valná většina z nožů, které v široké nabídce najdete, je opatřena detailními popisky a doporučeními, jakým snad na jiném webu není rovno. Dozvíte se tak například, zda je nůž určen spíš pro leváky či praváky, k jakému typu využití se hodí, jaký úhel či výbrus čepel má, v kombinaci s jakým typem pouzdra je k dispozici, jeho nosnost, vyváženost, přesnou délku na milimetry, materiál střenky a další. Vítaným bonusem je i fakt, že všechny nože od Acta Non Verba mají doživotní záruku, což svědčí o sebedůvěře, s jakou značka přichází na trh.

Svěží vítr ve světě nožů

Dokonalá vyváženost, ostří ve stylu Spartských nožů, špičková nabroušenost a perfektní úchop. To je jen část z pozitiv, která můžeme naleznout, když podrobíme značku důkladné analýze. Nadšení a radost, které prýští z každého vyrobeného kousku, napovídá, že zakladatelé značky ví, co je láska k řemeslu. Tento fakt o sobě nemůžou úplně povědět některé zahraniční konkurenční značky, které vytvářejí spíše širší sériovou výrobu. Proto Acta Non Verba určitě stojí minimálně za povšimnutí. Kdo ví, třeba se do jejích nožů zamilujete na první pohled i vy a podpoříte tak nejen český průmysl, ale i svého vlasteneckého ducha, o který se značka také tolik opírá.

Top 5 historických zbraní

Doba pokročila a křížové výpravy už tak nějak nejsou v kurzu. To však nemění nic na tom, že by zbraně, které se v dávných dobách středověku používaly, ztratily na zájmu či atraktivitě. Naopak. Dalo by se říct, že v 21. století zažívají své znovuzrození na mnoha různých historických akcích, ale i v soukromých sbírkách mnoha nadšenců. Ty hlavní z nich si dnes přiblížíme v malém ohlédnutí.

Luk

V boji se používaly luky prakticky už od starověku a to na všech kontinentech. Jako výroba posloužilo ve většině případů jasanové, akátové, ale především tisové dřevo. Existuje ho několik druhů: „jednoduchý“ luk je nejběžnější, ten se ještě rozděluje na dlouhé a krátké poddruhy. Další je „dlouhý“ luk zvaný též longbow, který svou délkou dosahoval velikosti lidské postavy a v nejedné válce dokázal rozhodnout boj – Jan Lucemburský by mohl vyprávět. Třetí variantou je tzv. recurve typ se zahnutými konci ramen luku pro zlepšení efektivity nátahu. Moderní kladkový luk se používá spíš na sportovní lukostřelbu, ale i pro lov zvířat. Nejdelší zaznamenaný dostřel z luku činil cca 430 m, nicméně běžně se luk v boji používal na vzdálenost zhruba 200 m a méně.

Kuše

Zastarale také „lučiště“ nebo samostříl má své kořeny taktéž ve starověku, údajně se už vyskytovala v 5. stol. př. n. l. v Číně. Oproti luku umožňuje tětivu napínat s větší silou, k čemuž se občas používají i nápomocná zařízení jako páky a navijáky. Nevýhodou oproti luku je pak její hmotnost a zdlouhavější nabíjení. Dělí se na kuše pistolové, reflexní (tradiční podoba) a kladkové (moderní). Střela, tedy šipka, je samozřejmě kratší než šíp u luku a dostřel může mít až 180 m. Její oblíbenost byla nejrozsáhlejší ve středověku, kdy jako jediná zbraň společně s lukem dokázala na dálku zneškodnit rytíře ve zbroji a výcvik pro práci s ní byl také o poznání lehčí než u lučištníka.

Řemdih

Jeho oblíbenost byla v našich zemích nejvíc rozšířená hlavně v 15. století za husitů, kteří jej aktivně používali. A jak vlastně vypadá? Jde o ostnatou kovovou kouli (těch může být na jednom řetězu i víc) připevněnou k dřevěné násadě až jeden metr dlouhým řetězem. Jeho výhoda v boji spočívala v tom, že bylo obtížné ho blokovat štítem a na rozdíl od meče se síla nárazu nepřenášela do rukojeti. Zároveň pokud byl řemdih v pohybu (roztočený nebo v rozmachu), poskytoval svému majiteli i jistou ochranu. Nicméně i toto bylo kontraproduktivní, neboť pro rozmach potřeboval dostatek prostoru a to v bitvách nebylo pravidlem. Nevýhody se pak samy nabízí – hrozilo, že zasáhnete své spolubojovníky na rozdíl od nepřítele a ovládání tím pádem bylo těžší než u jiných pevných zbraní.

Palcát

Největší slávu u nás zažil v podobných časech jako řemdih a to za období husitských válek. Třeba vzpomenout, že vojevůdce Jan Žižka z Trocnova je na mnoha výjevech vyobrazován právě s palcátem v ruce. Jde o údernou ruční zbraň (a variantu kyje), která patřila do ruky především členům středověkého jezdectva a používala se tak až do 17. století. Sloužila k drcení plátů nepřítelova brnění a efektivní byla i při úderu na kroužkovou zbroj – způsobovala časté zlomeniny a zhmožděniny. Její oblíbenost ale sahá i za naše hranice, velmi si této zbraně vážili kozáci, kde byl řemdih symbolem moci, nebo Osmané.

Meč

Nejznámější zbraň světa, která utvářela dějiny, podobně jako luk, už od starověku, a teprve v průběhu novověku začala být vytlačována modernějšími palnými zbraněmi. Vyrábí se nejčastěji z kovů a jejich slitin (železo, ocel, bronz). Skládá se z jílce, křížové záštity a čepele, která bývá zpravidla přímá a dvojbřitá, tedy broušená po obou stranách a zakončená hrotem s rozpětím až 1,5 m. Podle meče se dříve dalo snadno poznat společenské postavení – vlastnictví této prestižní zbraně znamenalo, že její vlastník je z urozeného stavu rytířského a velmi pravděpodobně má určitý majetek. Uvědomili jste si například, že ryze středověký meč má vlastně tvar kříže, na kterém byl ukřižován Kristus? Meč byl samozřejmě používán už daleko dřív snad všemi etniky tehdejšího světa a prošel mnoha obměnami a úpravami. V dnešní době je meč používán především na historických akcích či tzv. larpech. Ani postupný ústup do historického pozadí mu však ani dnes neubírá na výjimečnosti a udržuje si svou symbolickou, ceremoniální i rituální funkci.

Nože Smith & Wesson a MTech

Nůž byl – už od jeho prapůvodní primitivní formy – první zbraní, kterou se člověk bránil před nepřítelem a s níž zároveň útočil, aby získal potravu. O několik epoch, staletí a dob ledových později pořád patří mezi nejběžnější a nejrozšířenější zbraň na světě, i když slouží víceméně už jen na obranu. A nejspíš ještě dlouho bude.

Značek nožů a jejich zástupců jsou na světě stovky. My si dnes krátce představíme dvě z nich, jejichž jména jsou o něco zvučnější a známější, než ty ostatní – ikonu a největšího amerického výrobce ručních zbraní už od 19. století Smith & Wesson a o něco méně slavnější, avšak neméně důležitou M Tech.

S pozlátkem Divokého Západu

Když se řekne Smith & Wesson, každý si značku vzniklou v roce 1852 hned spojí s prostředím Divokého Západu, kdy tato slavná zbrojovka zažila jeden ze svých největších rozmachů tím, že se zaměřila na výrobu revolverů a pistolí. Aby však dokázala kráčet s dobou, postupně se začala věnovat i jiným výrobkům sloužícím k sebeobraně a na outdoor vybavení. Dnes proto můžeme kromě nožů najít i jiné výrobky této značky, například dýky, svítilny, taktická pera, karambity či dokonce i hodinky. Už od počátku vzniku je Smith & Wesson známá svým inovativním designem, spolehlivostí a vysokou kvalitou výrobků. Její zakladatelé Horace Smith a Daniel Baird by na ni dnes jistě byli hrdí.

Náhled za oponu sortimentu

Současné produkty Smith & Wesson vyrábí firma Taylor Brands LLC, u níž najdete snad všechny existující typy nožů – od záchranářských přes lovecké až po outdoorové, či nože sloužící bezpečnostním a silovým složkám. Nejznámější série nožů mají názvy Military & Police, S.W.A.T., Black Ops, Special Ops, Extreme Ops, Homeland Security, Special Tactical a mnohé další. Čepele nožů jsou vyrobeny z kvalitní, výborně zpracované oceli, zatímco rukojeti bývají z hliníku, G10, Compositelu, Zytelu nebo jsou pogumované. Všechny nože Smith & Wesson se už po generace vyznačují skvělou kvalitou za přijatelnou cenu pro každého.

MTech na vzestupu

Že jste o MTech ještě neslyšeli? Rádi napravujeme. Společnost Master Cutlery je nejrychleji rostoucí výrobce nožů nejen v USA, ale na celém světě. Za nepsanou královnou nožů značku pasuje už jen fakt, že v oblasti nožířství žádná další značka nemá tak široký sortiment výrobků z oblasti nožířství, jako právě MTech, což svědčí nejen o její uživatelské oblíbenosti. Mezi nejběžněji prodávaný základ patří klasické zavírací nože, nože s pevnou čepelí, survival produkty nebo taktická pera – to vše zpracované s citem na taktický design každého kousku. V exkluzivní řadě Xtreme se dočkáte i špičkové oceli 440C.

České nože Mikov

České nože Mikov

Mikov je v našich končinách i pro nezasvěcené synonymum pro nůž a naopak. A není divu, nenajdete zde tradičnějšího výrobce nožů s tak dlouhou a bohatou minulostí. Nutno podotknout, že tato společnost se zabývá i výrobou kancelářských potřeb, ručního nářadí, drobného strojírenského materiálu, lisovacích forem a přesným stříháním. Proslulost a věhlas si ale získala právě na poli nožířské výroby.

Zrod legendy

Sídlo má v Mikulášovicích v Ústeckém kraji a právě tam se před více než dvěma sty lety začal psát její příběh. Konkrétně v roce 1794, když obchodník Ignaz Rösler přidal k svým dosavadním aktivitám další – výrobu nožů. Sám nebyl v tomto oboru vzdělán ani vyučen, věc řídil spíše po obchodní stránce a samotný provoz přenechal odborníkům. A dobře udělal. Už v roce 1811 měly jeho dílny zhruba 100 zaměstnanců, jejichž počet se v příštích deseti letech ještě zdvojnásobil. Dařilo se i odbytu jeho výrobků a následně proto otevřel další pobočky v Čechách i Rakousku a stala se z něho významná osoba na poli nožířství. Jeho osobní život tak úspěšný bohužel nebyl a v roce 1837 umírá jako duševně i fyzicky nemocný člověk. Pohřbený je také v Mikulášovicích, a jelikož ho postihla osobní tragédie v podobě úmrtí jeho dětí, před smrtí odkazuje prosperující provozovny svým čtyřem synovcům.

200 let v Mikulášovicích

Ty přestály obě světové války a v roce 1955 došlo k jejich sloučení a tím i k vzniku národního podniku s názvem Mikulášovický kovoprůmysl, jenž začal používat zkrácený název a obchodní jméno Mikov. Z novodobé historie pak stojí za zmínku privatizace podniku v roce 1991 a rok 2017, kdy firma dostala nového majitele, společnost Conmetron, která v té době již vlastnila úspěšnou značku RON, která produkovala kancelářské potřeby. V té době se také změnilo logo firmy, kdy k nápisu Mikov ve známém oválu přibyl nápis druhý „Since 1794“ a v Mikulášovicích proběhlo otevření Muzea nožířské tradice.

Od rybičky po speciální jednotky      

Podíváme-li se na nejznámější produkty společnosti Mikov, bude spravedlivé na prvním místě uvést legendární jednoduchý zavírací nůž se stylizovanou střenkou v podobě vodního živočicha. Ano, řeč je o známé a oblíbené „rybičce“. Ta spatřila světlo světa před více než sto lety a vyrábí se dodnes. A to nejen z úcty k tradici, poptávka po těchto nožících je stále veliká a například v roce 2015 jich bylo vyrobeno přes 90 000 kusů, z nichž celá třetina našla zákazníky v zahraničí, převážně pak ve Spojených státech. I tam, stejně jako ve střední a západní Evropě rozšiřuje společnost Mikov základny svých fanoušků a zákazníků.

Kromě zmíněné Rybičky patří mezi nejznámější výrobky pod značkou Mikov také třeba vojenská dýka Commandos, vyhazovací, vystřelovací a automatické nože Predátor, nezaměnitelný lovecký nůž Fixir, designová perla v podobě řady nožů Pocket, armádní Uton a z poslední doby elegantní nůž pro každého gentlemana - List.

Lovecký nůž Mikov

Nejen nářadí a nože

Kromě samotné výroby a prodeje se firma Mikov také angažuje na poli společenské odpovědnosti. Dlouhodobě podporuje aktivity mládeže v celém děčínském okrese, je sponzorem fotbalového klubu FK Mikulášovice, místního biatlonového klubu, Českého svazu chovatelů nebo Fight boxing klubu. Za tuto činnosti v roce 2018 získal ředitel Karel Ježek cenu Přístav, kterou každoročně uděluje Česká rada dětí a mládeže.

České nože Mikov se také může mimo jiné pyšnit označením Životnost plus za to, že svým zákazníkům garantuje životnost výrobků odpovídající jejich očekáváním. V praxi to znamená, že standardní záruka na produkty Mikov nejsou běžné, zákonem stanovené dva roky, ale dokonce celých sedm let.

Firma se také veřejně zavázala, že pro své výrobky nebude za žádných okolností používat slonovinu a ke stejnému kroku vyzvala i ostatní české firmy.

Mikov je zkrátka pojem, který se právem už po staletí drží na výsluní nožířského průmyslu a ve svém oboru patří k legendám. Svým zákazníkům nabízí kvalitu, krásu a řemeslnou dokonalost podpořenou tradicí a mnohaletými zkušenostmi. A nám nezbývá než popřát stále víc a víc spokojených uživatelů.