Sebeobrana

Nejlepší prostředky sebeobrany

Sebeobrana v potenciálně nebezpečných situacích se stává stále důležitější. Ať už jste venku na procházce, v práci nebo jen tak doma, musíte se umět v případě potřeby obránit možnému útoku. Jaké pomůcky Vám pomohou při útoku a nečekaných situacích? A čemu se naopak vyvarovat? To vše si povíme v následujícím článku zaměřeném na sebeobranu.

4 praktické pomůcky pro účinnou sebeobranu

 

  1. Obranný sprej

Slzný sprej, nebo takzvaný „kaser“ je první volbou, pokud přemýšlíte nad obrannou pomůckou. Většinou se jedná o malé kompaktní spreje, které můžete nosit neustále u sebe. Sprej dokáže útočníka dezorientovat i na 3 minut.. Existují také pěnové verze, kde je velká pravděpodobnost, že zasáhnete větší část sliznic. Také jsou pěnové verze méně citlivé na případný vítr, a je tedy vyšší pravděpodobnost, že zasáhnete útočníkovi tvář. Některé spreje mají také přidané světlo, a některé jsou v tak malých a nenápadných verzích, že si je snadno připevníte jako klíčenku. 

  1. Elektrický paralyzer

Elektrický paralyzer je další dobrou volbou. Málokdo ví, že na Slovensku je legální vlastnit tuto obrannou pomůcku. Existují kombinace paralyzéru s obranným sprejem, takže v případě, že útočníka spatříte dříve, umíte ho zpacifikovat iz větší vzdálenosti. Většinou jsou lehké, a při nošení nijak nezatěžují.

  1. Taktické pero

Taktické pero je vyrobeno ze speciálně tvrzeného materiálu, kterým dokážete jednoduše a efektivně rozbít sklo. Představte si například situaci, že zůstane dítě zamčené v autě a Vy potřebujete rychle rozbít sklo. Také umíte pomoci v případě autonehody, kdy se často nedají otevřít dveře. Taktické pero lze využít i v sebeobraně, má dobrý úchop a v případě ohrožení jím umíte zasadit útočníkovi bolestivý úder. Vypadá jako obyčejné pero a proto jej můžete nosit u sebe, aniž by vzbuzovalo jakýkoli zájem Vašeho okolí.

  1. Teleskopický obušek

Teleskopické obušky, nebo tyče jsou vhodné pro celodenní nenápadné nošení, kdy vysunete tyč jen v případě potřeby. Teleskopická tyč má v zavřeném stavu kolem 20 cm a v otevřeném stavu může mít až 65 cm. Tím, že se nosí tyč „složená“, je z ní nenápadná pomůcka na sebeobranu. Teleskopické obušky se vyznačují vysokou odolností, protiskluzovou a ergonomickou rukojetí a kompaktností. Využívají je zejména příslušníci policie, státních ozbrojených složek, ale i pracovníci v SBS, a v dalších profesích, kde se potýkají s výtržníky.

Kvalita na prvním místě

Při výběru pomůcek na sebeobranu se zaměřte na kvalitu. Nic Vám nebude platné, pokud léta nosíte u sebe na obranu slzný sprej, pokud Vám v tom jednom momentě, kdy jej budete nejvíce potřebovat, nebude správně fungovat. Kvalita by měla být na prvním místě a tyto pomůcky je třeba kupovat od certifikovaných a důvěryhodných prodejců.

Nošení pomůcek

Pomůcky je ideální mít na opasku v pouzdře, abyste je měli v případě potřeby po ruce. Například pouzdra na spreje jsou navržena tak, abyste ihned uměli sprej použít a mnohé z nich mají pojistku, která zajišťuje, aby nedošlo k samovolnému odklopení víčka.

Správné uskladnění doma

Je velmi důležité zamezit jakýkoli přístup dětí k těmto pomůckám. Ideální je skladovat vysoko, kde se nemají šanci dostat. Nebo v zamčené skříňce.

Výcvik

Sebeobranu lze nacvičit a je dostupných mnoho kurzů a tréninků, kde se naučíte základy. Při profesionálních výcvicích se také využívají výcvikové pomůcky, jako jsou tréninkové nože, tréninkové spreje, tréninková pouta a jiné. Můžete si tak vyzkoušet různé situace, aniž byste si ublížili.

Prevence

Nejlepším způsobem obrany je samozřejmě vyhnout se situacím a místům, kde je předpoklad nějakého problému. Nenosit příliš luxusní oblečení, šperky a doplňky, nenechávat v autě v dohledu drahé předměty, elektroniku nebo tašky. Ale ne všemu se dá předejít, a proto je třeba myslet na svou obranu dopředu. Člověk by měl mít pocit bezpečí kdekoli se nachází, a je dobré vybrat si takové obranné pomůcky, které umíte snadno a rychle použít.