KUKRI, KHUKRI

Kukri, nebo také khukri, je nožem s bohatou historií sahající až do starověku. Původně je národním nožem obyvatel Nepálu a symbolem Gurkhů, vojáků sloužících v britské armádě. Britové se poprvé setkali s kukri během bojů s Gurkhovci v 19. století v Indii, což přineslo tuto zbraň do povědomí západní civilizace.

Kukri je středně dlouhý nož s charakteristickým zahnutým ostřím. Čepel se postupně rozšiřuje od rukojeti a směřuje ke špičce. Obvykle je parciálně kalená, s tvrdostí ostří kolem 55HRC a hřbetu okolo 35HRC. Kukri může být vyroben z různých druhů oceli a některé typy mohou mít speciální výbrusy (Chirrami), které zlepšují manipulaci a snižují váhu.

Délka kukri může být různá, od několika centimetrů až po půl metru. Vojenské kukri obvykle mívají délku čepele kolem 25 cm, s hřbetem širokým až 1 cm. Díky svému tvaru a těžišti může být kukri efektivní nejen jako zbraň, ale i jako nástroj, například při štípání dřeva.

Rukojet kukri může být upevněna různými způsoby. Některé mají střenku usazenou na konci čepele, což se nazývá "rat tail tang". Jiné mohou mít rukojeť upevněnou po stranách pomocí nýtů, což se označuje jako "full tang".

Díky svému designu a těžišti může kukri generovat velkou sílu i při menším úsilí, což z něj činí užitečný nástroj nejen v boji, ale i v divočině, při táboření nebo při běžných pracích.